24 مارس، 2021

اصول و روش نوشتن رزومه دکتری برای ارسال به دانشگاه های ایران و خارج از کشور

رزومه دکتری از جمله مدارکی است که تهیه کردنش تقریباً برای تمامی دانشجویان دوره دکتری حداقل یک بار پیش آمده است. رزومه، یکی از مهم ترین مواردی است که یک دانشجو باید بر اساس سوابق تحصیلی و کاری خود بنویسد. رزومه ها انواع مختلفی دارند و برای هدف های متعددی نوشته می شوند که یکی از مهم ترین آن ها، رزومه دکتری می باشد. رزومه دکتری با سایر موارد (مانند رزومه کاری) تفاوت هایی دارد و ما در این جا سعی داریم تا به معرفی و اصول نوشتن رزومه دکتری بپردازیم.

سالانه در هر ترم تحصیلی، رزومه های بسیاری برای داوران و اساتید دانشگاه ها ارسال می شود. هر جقدر که یک دانشگاه از رتبه‌ی بالاتری برخوردار باشد، تعداد رزومه های ارسالی برای آن نیز بیشتر خواهد بود و در نتیجه داوران و اساتید هر دانشگاه، سالانه با رزومه های بسیار زیادی رو‌به‌رو هستند. بالا بودن تعداد رزومه های ارسالی، کار داوران و اساتید را سخت می کند و آن ها مجبور هستند دانشجویانی را انتخاب کنند که دارای رزومه قوی و بهتری هستند. بنابراین نتیجه می گیریم که در پذیرش دکتری، نوشتن رزومه بسیار مهم است و باید به درستی به آن پرداخته شود تا شانس پذیرش شما نیز بالا برود. در ادامه با ما همراه باشید تا نکات لازم را در زمینه نوشتن رزومه دکتری فرا بگیرید.

رزومه دکتری باید چند صفحه باشد؟

مفید و مختصر بنویسید. درست است که تعداد صفحات رزومه های آکادمیک به طور معمول بیشتر از رزومه های استاندارد است اما توجه داشته باشید که هر چقدر مفید و مختصر بنویسید، برای شما بهتر است. رزومه نباید به گونه ای باشد که از حوصله مخاطب شما خارج شود. البته توجه داشته باشید که در این مختصر نویسی، نکات مهم را جا نیندازید. شما باید تمامی نکات مهم را به گونه‌ای مختصر و کوتاه بیان کنید. برای یک رزومه دکتری، یک الی دو صفحه A4 کافی است.

سبک نگارش رزومه دکتری چگونه است؟

در نگارش یک رزومه در وهله اول باید دقت کنید که از فونتی خوانا استفاده کرده باشید. فونت های ناشناخته و ناخوانا می توانند کیفیت رزومه شما را به شدت کاهش دهند. مسئله بعدی که باید به آن توجه داشته باشید نوع نگارش متن است. نوع نگارش متن شما باید منسجم، مرتبط به هم و منطقی باشد. باید از عبارت هایی استفاده کنید که مفهوم را به طور کامل برساند و برای مخاطب مبهم نباشد. زمانی که افراد رزومه دکتری شما را می خوانند، نباید نکته ای مبهم برایشان وجود داشته باشد و همچنین باید تمامی جملات شما را متوجه شوند. در نگارش متون رزومه دکتری توجه داشته باشید که حتماً از جملات کوتاه استفاده کنید. جملات کوتاه منظور را واضح تر می رسانند و کمک می کنند تا مخاطب گیج نشود و همان بار اول که جمله را می خواند به معنای آن به طور کامل پی ببرد.

در نوشتن رزومه خود صادق باشید

یکی از مهم ترین مواردی که در تنظیم یک رزومه دکتری حائز اهمیت است، رعایت صداقت است. برای بالا بردن کیفیت رزومه خود، سعی نکنید از موارد غیر واقعی استفاده کنید. صداقت و درستی را در تمامی مراحل، سرلوحه کار خود قرار دهید.

نوشتن رزومه دکتری برای دانشگاه های خارج از کشور

در بسیاری مواقع پیش می آید که افراد می خواهند یک رزومه دکتری برای دانشگاه های خارج از کشور ارسال کنند. پس لزوم ترجمه رزومه به انگلیسی پیش می آید. برای تنظیم یک رزومه دکتری برای دانشگاه های خارج از کشور، در وهله اول باید از جمله بندی و زبانی قوی استفاده کنید. اگر دستور زبان، لغات و اصطلاحاتی که به کار می برید اشتباه باشد، کیفیت رزومه شما به شدت کاهش پیدا می کند. همچنین باید توجه کنید که آن ها از شما چه چیزی می خواهند؟ این مسئله بسیار مهم است که شما با دانشگاه کشور مقصد آشنا باشید. معمولاً می توانید از سایت خود دانشگاه اطلاعات مفیدی را دریافت کنید و همچنین اگر با افرادی که در آن دانشگاه مشغول به تحصیل هستند ارتباط دارید، می توانید از آن ها نیز کمک خوبی بگیرید.

نمونه های رزومه دکتری سایر افراد را مشاهده کنید

شما می توانید با جست‌و‌جو در Google و Yahoo، رزومه های متعددی را مشاهده کنید. رزومه ها الگوهای متعددی دارند و شما باید با آن ها آشنا باشید اما یادتان باشد که کپی نکنید! هرگونه کپی برداری از رزومه سایر افراد می تواند به راحتی مشخص شود و این مسئله ممکن است یک نکته بسیار منفی در رزومه دکتری شما تلقی گردد.

برای نوشتن یک رزومه دکتری خوب، زمان کافی بگذارید

برای تنظیم یک رزومه دکتری قابل قبول و خوب باید زمان کافی بگذارید. یادتان نرود که یک رزومه خوب نشان دهنده تمام آن چیزی است که در طی سال های بسیار زحمت کشیده اید و آن ها را به دست آورده اید. رزومه شما، زبان گویای شما است. افرادی که رزومه دکتری شما را مطالعه می کنند، شناخت قبلی از شما ندارند و ممکن است هیچ وقت شما را ندیده باشند، بنابراین تنها رزومه شما است که نمایانگر تمامی سوابق و فعالیت های شما است. اگر می خواهید در دانشگاه مورد نظرتان پذیرش شوید، ابتدا باید رزومه شما مورد قبول واقع شود. این نکته را همیشه به خاظر داشته باشید.

رزومه دکتری خود را بخش بندی کنید

یک رزومه خوب، از یک بخش بندی مناسب برخوردارد است. برای مثال بخش اطلاعات شخصی، اطلاعات تماس، بخش سوابق تحصیلی، بخش مهارت ها و توانایی ها و سایر موارد که در ادامه به آن می پردازیم. در هر بخش باید فقط اطلاعات مربوط به همان بخش را ذکر کنید. برای مثال در بخش سوابق تحصیلی، نباید از مهارت ها و توانایی های خود سخن بگویید. تیتر هر بخش را می توانید با رنگ جداگانه و یا به صورت Bold شده نشان دهید تا با سایر نوشته ها تفاوت داشته باشد. بخش بندی رزومه دکتری بسیار مهم است و به مخاطب کمک می کند تا به راحتی به هر اطلاعاتی که می خواهد سریعآً دسترسی پیدا کند.

بخش اطلاعات تماس

در این قسمت ایمیل آکادمیک، تلفن همراه و یا ثابت و آدرس محل سکونت شما باید نوشته شود.

بخش اطلاعات شخصی (Personal statement)

در این بخش شما باید از مدارک، مهارت ها و تحربیات خود به صورت مختصر توضیحی ارائه دهید. بخش دیگری به عنوان مهارت ها و توانایی ها و سوابق تحصیلی وجود دارد و شما باید اطلاعات کاملتان را در آن بخش ها ذکر کنید و در این جا تنها به توضیح مختصری در مورد توانایی های خود بپردازید. مخاطب با مطالعه این قسمت، باید یک تصویر کلی از شما دریافت کند. پس یادتان نرود که جزئیات را باید در قسمت های بعدی ارائه کنید و در این قسمت فقط اطلاعات کلی را به عنوان معرفی خود ارائه دهید. هدف ار این بخش آن است که خواننده رزومه شما، علاقمند شود و تا انتهای رزومه را مطالعه کند. بنابراین در نوشتن این قسمت بسیار دقت کنید. نکته بسیار مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید آن است که نباید خودتان را به صورت اغراق آمیزی بزرگ جلوه دهید! ممکن است سوابق تحصیلی، کاری و مهارت های شما بسیار بسیار درخشان باشند اما به یاد داشه باشید که نباید آن ها را در زبان بسیار بزرگ جلوه دهید. فقط کافی است که به صورت ساده بگویید چه کارهایی کرده اید و چه مهارت هایی دارید. مخاطب رزومه شما افراد حرفه ای هستند، بنابراین به سرعت تشخص می دهند که شما چه سطح میزان توانایی دارید. بنابراین از زبان پرحاشیه پرهیز کنید و از خودتان در هیچ قسمتی از رزومه دکتری تعریف اضافی نکنید!

اگر در این کار از مهارت خوبی برخوردار نیستید، می توانید در ابتدا نوشته مفصلی را تنطیم کنید و سپس نکات اضافی را حذف کرده و جملات بلند را کوتاه کنید. زمانی که می توانید در یک جمله کوتاه منظور خودتان را برسانید، از جمله بکار بردن جمله طولانی پرهیز کنید.

در این قسمت می توانید انگیزه خود را برای تحصیل در مقطع دکتری بنویسید و همچنین بگویید که چرا می خواهید در آن دانشگاه تحصیل کنید؟ شما می توانید بگویید که چرا رشته مورد نظرتان را انتخاب کرده اید (دلایل خود را ذکر کنید) و همچنین می توانید ذکر کنید که چه نوع تجربیاتی در زمینه رشته مورد نظر خود کسب کرده اید. با ذکر این موارد می توانید نشان دهید که به رشته و دانشگاه مورد نظر خود علاقمند هستید و آگاهانه به انتخاب آن ها پرداخته اید و همچنین می دانید که قصد قدم گذاشتن در چه مسیری را دارید.

بخش سوابق تحصیلی

در این قسمت شما باید سوابق تحصیلی خود و مدارکی را که اخذ کرده اید بنویسید. برای پذیرش دکتری، شما باید یک رزومه آکادمیک تنظیم کنید، بنابراین، این قسمت باید بسیار پر رنگ باشد و بخش اعظم رزومه شما را تشکیل دهد. یک رزومه کاری، با یک رزومه دکتری متفاوت است. در رزومه کاری، سوابق کاری باید بخش اعظم رزومه شما را تشکیل دهند زیرا برای برخی از کارفرمایان، سوابق کاری شما بسیار بسیار اهمیت دارد و هر چقدر هم که مدارک رنگارنگی داشته باشید، برای آن ها در نظر اول سوابق کاری شما مهم است. اما در یک رزومه دکتری این مسئله کمی متفاوت است. مدارک تحصیلی شما در رزومه دکتری بسیار مهم است.

شما باید اطلاعات کاملی را برای هر دوره از مقاطع تحصیلی خود ارائه دهید، برای مثال برای هر مقطع تحصیلی باید به نکاتی از این قبیل اشاره کنید: نام مفطع تحصیلی، نام رشته و گرایش، نام دانشگاه محل تحصیل، شهر و کشور محل تحصیل، تاریخ دقیق ورود به هر دوره (ماه و سال)، شهر و کشور محل تحصیل، تاریخ دقیق اتمام هر دوره (ماه و سال)، نمره معدل هر دوره تحصیلی، عنوان پایان نامه و نام استاد راهنما.

بخش مهارت ها

در این بخش باید تمامی توانایی ها و مهارت های مرتبط خود را ذکر کنید. در این قسمت شما باید روی نقاط قوت خود تأکید کنید و در یک کلام توضیح دهید که چه کارهایی را می توانید انجام دهید. اگر این مهارت ها را در مرسسه خاصی آموخته اید، نام مؤسسه و تاریخ شروع و پایان هر دوره را نیز بیان کنید. مهارت های خود را نیز مختصر اما کامل بیان کنید و از توضیخات اضافی که خارج از حوصله مخاطب است پرهیز نمایید.

بخش سوابق پژوهشی

در این بخش می توانید هرگونه سابقه پژوهشی و انتشار مقاله را وارد کنید. در این قسمت می توانید عناوین مقالات را ذکر کنید و همچنین باید نوع مشارکت خودتان در مقاله مورد نظر را نیز ذکر کنید.

سوابق شغلی

هرگونه سابقه شغلی مرتبط که دارید را در این قسمت بیان کنید. کارهای تمام وقت، نیمه وقت، داوطلبانه و هر گونه سابقه اجرایی و شغلی خود را می توانید بنویسید. البته توجه داشته باشید مواردی که ذکر می کنید باید با رشته تحصیلی شما در ارتباط باشد.

سایر اطلاعات

شما می توانید بخش های دیگری نیز به رزومه دکتری خود اضافه کنید مانند: افتخارات و جوایز کسب شده، حضور در سمینارها و کنفرانس ها و علایق و سرگرمی ها.

اگر در کنفرانس و یا سمیناری به عنوان سخنران شرکت داشته اید، نام سمینار، تاریخ برگزاری و شهر و کشور آن را بیان کنید. همچنین شما می توانید از جوایز و افتخارات کسب شده خودتان نیز سخن بگویید اما توجه داشته باشید که نباید در بیان آن ها از جملات متکبرانه استفاده کنید. ممکن است افتخاراتی که کسب کرده اید بسیار بزرگ و با ارزش باشد اما نباید آن ها را در لحنی متکبرانه بیان کنید و همچنین نباید از آن ها تعریف کنید! خود مخاطب شما به خوبی می تواند درک کند که جوایز و افتخارات شما از چه میزان اهمیتی برخوردار است. بنابراین در بیان این قسمت از رزومه دکتری خود از زبانی ساده و بی آلایش استفاده کنید.

 در انتها از خوانندگان گرامی درخواست می کنیم با پر کردن فرم نظر دهی زیر، تجارب خود در زمینه نوشتن رزومه دکتری و ارسال آن به دانشگاه های خارچ از کشور را با ما و سایر خوانندگان این مقاله در میان بگذارند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *